- Program przesiewowych badań słuchu u noworodków jest największym profilaktycznym programem zdrowotnym w Polsce. Jego celem jest objęcie każdego nowonarodzonego dziecka badaniem pod kątem uszkodzenia słuchu.
- Do badania przeznaczona jest aparatura wykorzystująca zjawisko otoemisji, czyli powstawania bardzo cichego dźwięku w uchu wewnętrznym. Rejestracja otoemisji jest badaniem obiektywnym i odbywa się bez aktywnego udziału dziecka. Badanie jest nieobciążające dla małego pacjenta i pozwala wykryć nieprawidłowe słyszenie utrudniające kontakt z otoczeniem już w pierwszych dniach życia.
- Wczesne stwierdzenie niedosłuchu (pogorszenia słuchu) lub głuchoty u dziecka ma decydujące znaczenie nie tylko dla kontaktu małego człowieka z otoczeniem ale także dla rozwoju mowy.
- Znaczny obustronny niedosłuch i głuchota uniemożliwiają bowiem prawidłowe rozwinięcie mowy u dziecka i powodują tak zwaną głuchoniemotę.
- Wczesne wykrycie niedosłuchu i głuchoty ma duże znaczenie, istnieją bowiem metody znacznej poprawy słuchu, zapobiegające powstaniu głuchoniemoty i nieprawidłowemu rozwojowi młodego człowieka. Prawidłowe postępowanie ma wpływ na całe dalsze życie dziecka a potem dorosłego z zaburzeniami słyszenia.
- Nieprawidłowy wynik pierwszego badania słuchu nie zawsze świadczy o trwałym nieprawidłowym funkcjonowaniu narządu słuchu. Zawsze wymaga ponownych działań i co najważniejsze opieki i kontroli specjalisty laryngologa/laryngologa dziecięcego/audiologa.
Prawidłowe postępowanie z dzieckiem ze znacznym niedosłuchem oraz głuchotą ma wpływ na całe jego dalsze życie.
Poradź się naszego specjalisty!
Umów wizytę u neurologa, tel. 535107907 lub Umów wizytę u laryngologa, tel. 502150240
O autorze