Niedosłuch i głuchota u osób starszych.

Stworzone przez:user

Niedosłuch i głuchota u osób starszych.


Trzeciego marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Słuchu. To okazja abyś dowiedział się kilku ważnych faktów, które dotyczą niedosłuchu dotykającego znaczną część osób starszych.

  1. Niektórzy autorzy podają, że problem niedosłuchu dotyczy około 64% osób w wieku 65 lat i powyżej.
  2. Niemożliwe jest podanie jednej przyczyny powstawania zaburzeń słuchu u osób w wieku starszym. Wydaje się jednak, że proces dotyczy struktur ucha wewnętrznego oraz dróg i ośrodków nerwowych położonych w mózgu. Powoduje to nie tylko pogorszenie samego procesu słyszenia ale także rozumienia słyszanej mowy.
  3. W znacznej liczbie przypadków możliwe jest znaczne poprawienie jakości życia osób starszych. Poprawę słyszenia można osiągnąć za pomocą aparatów słuchowych.
  4. Niezaopatrywany niedosłuch u ludzi starszych może zwiększyć ryzyko otępienia, ograniczenia potrzeby komunikowanie się z otoczeniem i urazów fizycznych. Potwierdzają to liczne prace naukowe (Vaisbich 2018, Guthrie 2018).
  5. Osoby starsze żyją często samotnie. Nie jest to powodowane wyborem osobistym, ale często sytuacją rodzinną lub/i brakiem zrozumienia potrzeb osoby starszej przez żyjących członków rodziny. Niedosłuch często przyczynia się do poczucia osamotnienia i może prowadzić do zaburzeń depresyjnych.

Przed dopasowaniem aparatu słuchowego konieczne jest kontrolne badania laryngologa, który wykluczy inne niż te związane z wiekiem przyczyny niedosłuchu i pomoże w odpowiednim zaopatrzeniu niedosłuchu u osoby starszej. Aby dowiedzieć się więcej o problemach, które powodują niedosłuch odwiedź stronę mojeucho.pl.

W razie potrzeby skontaktuj się z naszym laryngologiem.

Umów wizytę u neurologa, tel. 535107907 lub Umów wizytę u laryngologa, tel. 502150240


O autorze

user administrator

Pozostaw odpowiedź