W naszym innym wpisie mogłeś dowiedzieć się kilku istotnych informacji na temat częstej postaci późnego okresu choroby, czyli neuroboreliozy. W tym wpisie dowiesz się 5 ważnych faktów dotyczących tej postaci boreliozy u dzieci.
- U dzieci typowe w późnym okresie boreliozy jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Objawy neuroboreliozy rzadko występują we wczesnym okresie choroby. O objawach porażenia nerwu twarzowego możesz dowiedzieć się więcej w naszym innym wpisie na neled.pl.
- Uszkodzenia innych nerwów (poza nerwem twarzowym) są także opisywane w przebiegu neuroboreliozy i często dotyczą nerwów ruchowych gałki ocznej i nerwu wzrokowego. Objawiać się to może zaburzeniami ruchomości gałek ocznych i zaburzeniami widzenia.
- U dzieci obraz kliniczny neuroboreliozy bywa bardzo zróżnicowany. Niekiedy neuroborelioza jest potwierdzana u dzieci skarżących się jedynie na apatię i bóle głowy.
- W diagnozie neuroboreliozy niezwykle istotne jest zebranie wywiadu od dziecka i jego opiekunów sugerującego ukąszenie kleszcza z następującym po nim rumieniem wędrującym oraz objawami ogólnymi.
- Niekiedy brak jest jednak typowych objawów występującego wkrótce po ukąszeniu kleszcza, któremu towarzyszą typowe zmiany skórne oraz objawy ogólnoustrojowe. Może mieć to wpływ na późne rozpoznanie choroby i wdrożenie koniecznego leczenia.
Umów wizytę u neurologa, tel. 535107907 Umów wizytę u laryngologa, tel. 502150240
O autorze