Krwawienie z nosa jest częstą dolegliwością u dzieci i dorosłych. Przyczyny krwawień z nosa mogą być ogólnoustrojowe (na przykład choroby naczyń, krwi, przyjmowanie niektórych leków) lub miejscowe (na przykład nieprawidłowości budowy jamy nosowej, urazy nosa) Najczęstszym miejscem krwawień z nosa jest przednia część przegrody. Krwawienie z nosa może też pojawić się w innych miejscach jamy nosowej. Przeważnie można próbować samodzielnie zatrzymać krwawienie z nosa. Jednak w każdym wątpliwym przypadku, przy intensywnym krwawieniu, szczególnie po urazach okolicy głowy konieczna jest pilna pomoc lekarska. W niektórych przypadkach najwłaściwszym postępowaniem będzie pilne wezwanie pomocy.
Poniżej znajdziesz kilka prostych czynności, które często pozwalają zatrzymać krwawienie z nosa u osób poza tym w pełni zdrowych.
- Pochyl głowę do dołu i przodu. Taka pozycja często pozwoli stwierdzić jak intensywne jest krwawienie i zmniejszy ryzyko połykania krwi.
- Połóż zimne okłady na okolicę karku, okolicę boczną szyi i okolicę nasady nosa (okolica łącząca nos z okolicą czoła)
- Ściśnij i przytrzymaj obustronnie miękkie struktury przedniej części nosa – tzw. skrzydełka nosa. Pozwoli to na uciśnięcie najczęstszego miejsca krwawienia z nosa – w części przedniej przegrody nosa.
Przeważnie można próbować samodzielnie zatrzymać krwawienie z nosa. Jednak w każdym wątpliwym przypadku, przy intensywnym krwawieniu, szczególnie po urazach okolicy głowy konieczna jest pilna pomoc lekarska.
Nawet u ludzi całkowicie zdrowych postępowanie to nie zawsze jest skuteczne. W znacznej liczbie przypadków konieczna jest pilna pomoc lekarska, najlepiej specjalistyczna pomoc laryngologa.
Umów wizytę u neurologa, tel. 535107907 Umów wizytę u laryngologa, tel. 502150240
O autorze