5 sposobów na uniknięcie infekcji jesienią i zimą

Stworzone przez:user

5 sposobów na uniknięcie infekcji jesienią i zimą


Okres jesienny oraz okres przełomu jesienno-zimowego, to czas, gdy ryzyko infekcji górnego odcinka dróg oddechowych wzrasta.

Kilka prostych działań i nawyków może w sposób znaczący zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Dotyczy to zarówno Ciebie jak i Twoich podopiecznych.

  1. Przy braku przeciwwskazań nie rezygnuj z wysiłku fizycznego, spacerów z dziećmi i domowymi zwierzętami. Jest to szczególnie istotne w słoneczne, pogodne dni.
  2. Dbaj o prawidłowe odżywianie, odpowiednie dla Twojej płci i wieku oraz budowy ciała.
  3. Nawadniaj swój organizm i uzupełniaj braki witamin. W Polsce obserwuje się często niedobory witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Jest to problem nie tylko u dzieci, ale także dorosłych.
  4. W razie infekcji wirusowej, podczas kichania i kaszlu zakrywaj usta przedramieniem/ ramieniem. Myj także często ręce i twarz. Takie postępowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji u Twoich najbliższych.
  5. Typowe infekcje górnych dróg oddechowych w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny najczęściej wywołują wirusy. Pamiętaj, że antybiotyki maja działanie przeciwbakteryjne, nie przeciwwirusowe. W razie wątpliwości co do prawidłowego postępowania zasięgnij porady swojego zaufanego lekarza.

Pamiętaj: kilka prostych działań i nawyków może w sposób znaczący zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych u Ciebie i Twoich podopiecznych.


O autorze

user administrator

Pozostaw odpowiedź