4 słowa z „laryngologicznego słownika”

Stworzone przez:user

4 słowa z „laryngologicznego słownika”


„Język laryngologiczny”, którego używają specjaliści laryngolodzy jest często trudny do zrozumienia dla chorych.

Niekiedy lekarze laryngolodzy używają specjalnych nazw dla określenia typowych nieprawidłowości i sposobów postępowania.
Ponieważ są one nieużywane w języku potocznym, prezentujemy wytłumaczenie znaczenia kilku z nich.

  1. Limfadenopatia

    To powiększenie i inne nieprawidłowości węzłów chłonnych. Najczęściej na podłożu zapalenia lub niekiedy choroby nowotworowej. W laryngologii szczególnie ważna jest ocena węzłów chłonnych szyi. Ich nieprawidłowości występują tutaj często jako objaw chorób zapalnych i nowotworowych.

  2. Tracheotomia

    To wykonanie otworu w tchawicy (łac. trachea) i wprowadzenie tam rurki służącej do oddychania. Zabieg umożliwiający oddychanie/wentylację i oczyszczanie dróg oddechowych przy braku możliwości funkcjonowania wyżej położonych struktur drogi oddechowej.

  3. Tracheostomia

    To wykonanie otworu w tchawicy i wykonanie połączenia pomiędzy tchawicą i skórą na szyi. Zabieg umożliwiający oddychanie/wentylację i oczyszczanie dróg oddechowych przy braku możliwości funkcjonowania wyżej położonych struktur drogi oddechowej.

  4. Konikotomia

    To zabieg nacięcia więzadła położonego z przodu krtani – tzw. więzadła stożkowego (łac. ligamentum conicum) celem tymczasowego uzyskania drożności drogi oddechowej. Zabieg wykonywany ze wskazań nagłych, przy braku możliwości wykonania innych działań mających na celu udrożnienie dróg oddechowych.


O autorze

user administrator

Pozostaw odpowiedź