Trzeciego marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Słuchu. To okazja abyś dowiedział się kilku ważnych faktów, które dotyczą niedosłuchu dotykającego znaczną część osób starszych.
- Niektórzy autorzy podają, że problem niedosłuchu dotyczy około 64% osób w wieku 65 lat i powyżej.
- Niemożliwe jest podanie jednej przyczyny powstawania zaburzeń słuchu u osób w wieku starszym. Wydaje się jednak, że proces dotyczy struktur ucha wewnętrznego oraz dróg i ośrodków nerwowych położonych w mózgu. Powoduje to nie tylko pogorszenie samego procesu słyszenia ale także rozumienia słyszanej mowy.
- W znacznej liczbie przypadków możliwe jest znaczne poprawienie jakości życia osób starszych. Poprawę słyszenia można osiągnąć za pomocą aparatów słuchowych.
- Niezaopatrywany niedosłuch u ludzi starszych może zwiększyć ryzyko otępienia, ograniczenia potrzeby komunikowanie się z otoczeniem i urazów fizycznych. Potwierdzają to liczne prace naukowe (Vaisbich 2018, Guthrie 2018).
- Osoby starsze żyją często samotnie. Nie jest to powodowane wyborem osobistym, ale często sytuacją rodzinną lub/i brakiem zrozumienia potrzeb osoby starszej przez żyjących członków rodziny. Niedosłuch często przyczynia się do poczucia osamotnienia i może prowadzić do zaburzeń depresyjnych.
Przed dopasowaniem aparatu słuchowego konieczne jest kontrolne badania laryngologa, który wykluczy inne niż te związane z wiekiem przyczyny niedosłuchu i pomoże w odpowiednim zaopatrzeniu niedosłuchu u osoby starszej. Aby dowiedzieć się więcej o problemach, które powodują niedosłuch odwiedź stronę mojeucho.pl.
W razie potrzeby skontaktuj się z naszym laryngologiem.
Umów wizytę u neurologa, tel. 535107907 lub Umów wizytę u laryngologa, tel. 502150240
O autorze