Chrapanie i obturacyjny bezdech senny

Stworzone przez:user

Chrapanie i obturacyjny bezdech senny


Czy wiesz czym powodowane jest chrapanie i co to są obturacyjne bezdechy senne?

Czy słyszałeś kiedyś o wypadku samochodowym, spowodowanym przez sennego kierowcę? A może Ty lub Twój partner/partnerka budzą się niewyspani? Być może budzisz się w środku nocy zmęczony lub budzi Cię chrapanie osoby śpiącej obok, Twojego dziecka?

Te wszystkie sytuacje mogą być powodowane przez obturacyjne bezdechy senne, których chrapanie jest tylko objawem. Problemy te są wynikiem zwężenia i zapadania się ścian drogi oddechowej w różnych jej odcinkach.

W trakcie snu może dochodzić do zaburzeń drożności górnych dróg oddechowych właśnie w wyniku ich zwężenia lub/i zapadania. Prowadzi to do chrapania, które jest powodowane drganiami zwężonych i zapadniętych  struktur, a w skrajnych sytuacjach do zamknięcia drogi oddechowej i bezdechu powodującego obniżenie wysycenia tlenem krwi i niedotlenienia tkanek i narządów.

Chrapanie i bezdechy senne są nie tylko częstą przyczyną wypadków komunikacyjnych. Dorosłe osoby chrapiące, u których występują obturacyjne bezdechy senne częściej chorują na nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego, będące u tych chorych często przyczyną między innymi udaru mózgu.

Problem chrapania i bezdechów sennych występuje także u dzieci. Tutaj przyczyny są jednak najczęściej nieco inne niż z u dorosłych.

Dokładne badanie laryngologiczne pozwala na stwierdzenie miejsca zwężenia. Badanie to jest często podstawą do dalszej diagnostyki oraz leczenia objawów i przyczyn choroby.

Prosimy, zapamiętaj: chrapanie jest nie tylko kłopotliwą przypadłością – jest często objawem poważnej choroby, którą trzeba odpowiednio rozpoznać i leczyć.


O autorze

user administrator

Pozostaw odpowiedź