5 objawów powikłań ostrego zapalenia ucha

Stworzone przez:user

5 objawów powikłań ostrego zapalenia ucha


Ostre zapalenie ucha środkowego w pierwszym etapie choroby jest najczęściej samoograniczającym się procesem zapalnym. W niektórych przypadkach jednak możliwy jest mniej korzystny przebieg choroby u dzieci.

  1. Gdy w trakcie zapalenie ucha środkowego przy zastosowanym leczeniu ból ucha nie zmniejsza się, a dziecko podaje nawet zwiększenie dolegliwości bólowych lub/i gdy wzrasta temperatura ciała, to może to świadczyć o rozwijającym się kolejnym etapie ostrego zapalenia ucha środkowego, któremu towarzyszy infekcja bakteryjna.
  2. Gdy w trakcie infekcji pojawia się w okolicy małżowiny usznej wyciek krwisty, krwisto-surowiczy lub ropny, to jest to najczęściej trzeci etap ostrego zapalenia ucha środkowego i objawy te przeważnie świadczą o pęknięciu błony bębenkowej.
  3. Gdy ostremu zapaleniu ucha środkowego towarzyszy zauważalne znaczne pogorszenie słuchu, objawiające się pogorszeniem kontaktu z dzieckiem, przy nieprzemijających objawach ostrego zapalenia ucha środkowego.
  4. Gdy ból pojawia się dodatkowo w okolicy za uchem, towarzyszy mu niekiedy przekrwienie tej okolicy lub „odstawanie” małżowiny usznej, to może to świadczyć o rozwijających się powikłaniach ostrego zapalenia ucha środkowego.
  5. Podobnie, gdy w przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego pojawi się niedowład połowy twarzy, silne bóle głowy, bóle okolicy bocznej szyi, czy zawroty głowy, to może to świadczyć o poważnych powikłaniach zapalenia ucha środkowego.

W każdym z powyższych i wątpliwym przypadku w takich sytuacjach konieczna jest pilna konsultacja laryngologiczna.


O autorze

user administrator

Pozostaw odpowiedź